Logo Loading

Enter your keyword

CAPOEIRA

XIII Iê Berimbau Capoeira Festival ​İ​stanbul - Turquia​

Capoeira Nedir ?

Capoeira’ nın doğuş vatanı olarak Afrika bilinir. Siyahi insanların kültüründen doğan ve kölelik dönemleri boyunca gizliden gizliye gelişerek dövüş sanatı haline dönüşen Capoeira, Siyahi insanların Afrika dışına zorla göç ettirilmesiyle merkezini Brezilya ve Portekiz‘e taşımış buradan’da tüm Dünya’ya yayılmıştır.

Günlük yaşamın bir parçası olan Capoeira‘yı yıllarca gizli saklı yerlerde yapan köleler içersine kattıkları saldırı ve savunma teknikleriyle Capoeira’yı bir dövüş sanatı haline getirmişlerdir. 1890’ lı yıllara gelindiğinde özgürlüklerini kazanan siyahi insanlar, girdikleri var olma mücadelesinde Capoeira’ nın kendilerine çok büyük özgüven ve yarar getirdiğini dile getirirler. Bu nedenle Capoeira “Özgürlüğe Giden Yol” olarak da bilinmektedir.

Bundan sonra Capoeira hızlı bir şekilde gelişmiş ve içerisine yeni stiller alarak bugünkü modern hale dönüşmüştür. Müziği, Düvüşü, Dansı, Ritmi ve Akrobasiyi bir bütün halinde harmanlayarak sunan Capoeira tüm bu özellikleriyle diğer branşlardan çok daha farklı ve özeldir. Dünya’da 100’den fazla ülkede Capoeira yapılmaktadır.